Dítě v bytě

Po devět měsíců se rodiče netrpělivě připravují a těší na toho tvorečka, který se k nim chystá natrvalo nastěhovat. Pořízení každého kousku oblečení a výbavičky je činěno s náležitou důkladností, pečlivostí a rozvahou. Vše je řádně přeměřeno, naplánováno. Když však přijde den „D“ a vše se najednou stane skutečností, mnozí rodiče narazí na tvrdou realitu. Vždyť se ten přebalovací pult měl přece úplně v pohodě do koupelny vejít, jak je možné, že nyní neprojdou k vaně. Postýlka byla dobře změřená, proč nejdou otevřít dveře?!
postýlka a křeslo
I toto se stává, ač se zdá, že příprava nebyla podceněna. Jak dlouho však jsou všechny tyto věci potřeba? Přebalovací pult je užitečný zhruba na dobu půl roku, když se dítě začne přetáčet na bříško, není již příliš bezpečný. Stane se z něj tedy praktický odkládací pult na cokoliv, v tu chvíli je vhodné, poslat jej dál do světa, ať dělá radost někomu jinému.
V dětské postýlce zvládne dítě spát, dle parametrů zhruba do tří let věku, známe však děti, a jakmile začnou dovádět, chodit, je pro ně spíše klecí, než příjemným prostorem. Okolo dvou let rodiče mění novorozeneckou postýlku za dětskou postel. S tím také souvisí vybavení dětského pokoje. Pokud bylo dítě od narození s rodiči v ložnici, aby k němu měla maminka přístup a nemusela v noci k plačícímu dítěti odbíhat, často se v době, kdy se začne osamostatňovat, stěhuje do vlastního pokojíčku. Pokud jej nemělo dříve, nyní je vhodná doba k jeho zařízení.
pokoj pro chlapce
Pro zhruba dvou až tříleté dítě je dětský pokoj zejména prostorem pro trávení volného času, tedy pro hraní a odpočinek. Není proto nutné pořizovat ihned psací stůl a židli. Postačí dětský stolík s malou židličkou, kde si dítě může kreslit nebo tvořit. Dále je nutná kvalitní postel, dnes je trend pořizovat postel rostoucí, která se časem přizpůsobuje dítěti a to včetně matrace. Důležité jsou také poličky na hračky, skříň na oblečení. Vše v souladu s potřebami dítěte a zejména s ohledem na jeho bezpečnost, ovšem ve veselých barevných odstínech. Malé děti rády zkoumají a lezou, kde se vylézt dá, a proto by měl být i nábytek tomuto uzpůsoben, nejlépe přivrtán ke zdi. Vhodný je rovněž dětský hrací koberec, pro chlapečky například s motivem cest a podobně.
kluk s kostkami
Pokud jsou děti aktivní, dají se ke stropu přivrtat různé závěsné houpačky, lana, žebřiny.
Děti rychle rostou, a proto se za jejich dospívání domácnost několikrát promění a uzpůsobí, je však radost sledovat nadšení v dětských očích, když má svůj prostor a koutek, kde si může vesele hrát.