Rekonstrukce bytového jádra kuchyně a koupelny zajistí i instalatérská firma

Potřebujete renovovat byt nebo třeba jen jeho část, což bývá v obvyklém případě kuchyň, koupelna a toaleta? Renovace bytových jader se týká jak panelových domů, tak i starších zástaveb, např. činžovních cihlových domů bez výtahu. U starých činžovních bytů bává situace snazší, pokud si přejete zachovat původní dispozici, neboť je jádro bytu vyzděné, a tam stačí jen nahradit stávající rozvody vody a odpadu, případně elektrickou kabeláž novými prvky.

instalatér při práci

Obtížnější je to tam, kde jádro kuchyní a koupelen tvoří umakartová nebo dřevotřísková příčka. Dřevotříska je dokonce obvyklá u některých cihlových domů, zejména z šedesátých let, kdy se do výroby začaly protlačovat tvárné plastické hmoty a epoxidové pryskyřice. V takovém případě se obvykle jádro vybourá a nahradí novým, zděným, např. pórobetonovými tvárnicemi Ytong.

zastaralá koupelna

Pórobeton je zároveň lehký, takže je z hlediska statické zátěže přibližně na stejné úrovni, jako stávající řešení, a výhodná je i jeho pokládka, protože jsou tvárnice velké a velmi přesné, lícují doslova na milimetr.

Rekonstrukci můžete poptávat i u instalatérů

Vybourání stávajícího jádra zvládnete pravděpodobně sami a to ostatní můžete svěřit odborníkům. Konkrétně to ovšem znamená skloubit práci instalatérů a zedníků či obkladačů tak, aby vše na sebe navazovalo. Mnohem jednodušší je pověřit touto činností jednu firmu, která se o koordinaci práce postará. Můžete pak i sami nahlížet do průběhu pracovních operací a přesvědčíte se sami o tom, jak se daří poradit si v té vaší konkrétní situaci.

Výhodou tohoto řešení je absence zbytečných poplatků a časových průtahů, komplikací při koordinaci práce a podobných potíží, kdy někdo z řemeslníků na vás zkrátka nemá čas, nebo odvede nekvalitní práci, kterou je třeba reklamovat, a mezitím ovšem stojí další práce, která na tu původní navazuje.