Odkud se vzal ratanový nábytek

Typický vzhled ratanového nábytku známe již řadu let. Začal se k nám dovážet již na počátku 90. let, tehdy jeho obliba narůstala v řadě domácností, aby tento specifický styl oživil interiéry zasažené strohostí sektorového nábytku vyráběného za socialismu. Co o tomto materiálu víme, odkud pochází a o co se vlastně jedná?
proutěné koše.jpg

Přírodní ratan

První kusy nábytku z ratanu se poprvé objevily v Evropě již na počátku 16. století, tehdy je ze zámořských kolonií v Ceylonu a Indii dováželo britské obchodní loďstvo. Ratan však nebyl neznámým pojmem i pro starověké civilizace, běžně se využíval např. v Egyptě. Těší se oblibě zejména díky mnoha přednostem, jimiž se běžný nábytek nemůže pochlubit – nízkou hmotností, praktičností a zároveň velmi elegantním vzhledem, typovou variabilitou, sladěností a jednoduchou údržbou. Pochopitelně také cenou, která předčí i dřevěný masiv .

Odkud pochází přírodní materiál

Tato přírodní surovina je jakousi pralesní liánou, která se běžně vyskytuje v tropických deštných pralesích jihovýchodní Asie. Nejvíce je rozšířena v Indonésii a Malajsii. Některé kusy rostliny jsou dlouhé i 250 metrů. Jednotlivé trsy pevných lián, jejichž průměr může být i 5 cm, se nejprve napařují horkou párou, a poté impregnují speciálním olejem, čímž se surovina zpevní a prodlouží její životnost o desítky let. Ratan by však měl být především nábytkem v interiéru nebo v zimních zahradách, stejně jako přírodnímu dřevu mu nesvědčí časté povětrnostní výkyvy – déšť, vítr, sněhové srážky a mráz, to vše v kombinaci se slunečními paprsky.
ratanová křesílka.jpg

Přírodní, nebo umělý

Přírodní materiál ničím nenahradíte. Jeho kouzlo spočívá v jedinečné kresbě, v různorodé šíři, ve spojích a „kloubech“ jednotlivých lián. Mohou se na povrchu sice objevit i drobné prasklinky, ale ty jsou považovány za součást tohoto stylu. Každý kus výrobku je svým způsobem originál a tomu se nemůže umělý ratan zdaleka vyrovnat. Jeho výhodou je sice vysoká životnost, odolnost vůči UV záření, snadná údržba, ale přece jen jde o plastickou hmotu.