Co takhle dostat finance pod kontrolu?

Žít v konzumní společnosti není vůbec lehké. Každý čtvrtý člověk dnes přežívá od výplaty k výplatě. Situace si někdy žádají vložit do oběhu více peněz, než je opravdu nutné. Je to malými příjmy? I kdyby ano, i s málem to jde! Pokud váš peněžní problém máte snahu řešit, zamyslete se, zda v sobě držíte dostatečnou vůli k velení nad peněženkou. A jestli ano, máme pro vás pár tipů, jak toho dosáhnout.
svěrák a peněženka.jpg
1.      MĚJTE PŘEHLED
Nejdůležitější a zároveň základní položka fungujícího rozpočtu – přehled. Zakládejte si účtenky, dělejte tabulky nebo jen obyčejné poznámky. Musíte dostat pod dohled všechny položky, za které nejvíce utrácíte. Stručný seznam, kdy a za kolik jste co koupili, se pro další postup velice hodí. Z jednoho listu papíru se najednou může stát ostrá výstraha, za co už rozhodně neutrácet.
chudý chlap.jpg
2.      BACHA, KOMU PŮJČUJETE
Další věcí jsou půjčky a následné splácení. I když se nejedná o závratné sumy, zas a znova, mějte přehled! Všichni to známe. Tenhle potřebuje dvacet korun na támhleto, druhý na něco jiného. Dejte pozor, i z malých částek se může vyklubat pěkný nedostatek ve vaší kasičce. Veďte si záznamy, komu a kolik jste kdy půjčili. Nebojte se dotyčnému připomenout datum splatnosti ani si o samotné vrácení zažádat. Lidé s cizím obnosem v kapse často rychle zapomínají. Pozor! Platí to i naopak. Pokud jste i vy někdy poprosili kamaráda či příbuzného o peněžní pomoc, nezapomeňte ji splatit. O následné komplikace přece nikdo nestojí. Pořádek dělá přátelé, ne?
3.      UTRÁCEJTE S ROZVAHOU
Pro každého známé dilema. Mám si to koupit? Potřebuju to? Ve většině případů ne. Nepotřebujete. Samozřejmě, udělat si občasnou radost je důležité, ale když si máme každý den dopřávat dávku chipsů, sladkých nápojů a sem tam pár žvýkaček, drobné z vaší peněženky mizí bleskovou rychlostí. Přemýšlejte, zda jsou věcičky na vaší účtence opravdovou nezbytností. Ne nadarmo se říká, šetřit se vyplácí.
prasátko a peníze.jpg
4.      DÁVEJTE SI PENÍZE STRANOU
Pokud máte trvalý příjem, částky na elektřinu, vodu, plyn, nájem či jiné pravidelné výdaje si snažte uchovat hned první den po výplatě. Šoupnout pár tisícovek do obálek a zavřít do šuplíku vždy měsíc dopředu. A vězte, je fajn předejít zbytečným nervům, zda vám odpojí energie za nezaplacené zálohy.
5.      POSLEDNÍ ZÁCHRANA
Tahle rada trochu navazuje na bod předchozí. Jestliže už jste ve svém finančním rozpočtu zběhlí (obálky s pravidelnými zálohami v šuplíku, sešitek s položkami pod dohledem, život bez zbytečného utrácení), máme pro vás poslední tip. Ze zbylé sumy si zkuste uložit pár mincí do tajné kasičky pod postel či na jiné tajné místo. Může to být jen pár korun, třeba najité drobné v kapsách u kalhot a kabelek. Nepočítejte, jen přihazujte. Až se ocitnete v nouzi nebo se rozhodnete koupit vánoční dárky pro děti a blízké, budete vědět, kam šáhnout a uvidíte sami, jaká pěkná sumička se za pár měsíců dokáže nastřádat.