Zlaté piesky – romantické přírodní jezero

Na Slovensku, konkrétně v okrese Bratislava II, se nachází jezero Zlaté piesky. V průměru má 400 m, dosahuje hloubky až 30 m a vodní plocha činí 560 000 m2. Vzniklo v letech 1955 až 1964 při těžbě štěrkopísku.
běh do moře
 
Za chvíli tam
 
Pokud vyrazíte například z Brna po dálnici a nebudete-li litovat koupě slovenské dálniční známky, která se Vám opravdu co do délky cestování vyplatí, na deset dní Vás totiž vyjde na 10 euro, tak po 150 km se ocitnete v městské části Ružinov, kde Vás již cedule navedou přímo k jezeru.
 
Zlaté piesky jsou přístupné z několika stran a s parkováním, které je mimochodem zdarma, není žádný problém.  Postavit Vašeho plechového miláčka můžete v podstatě na několika menších i větších parkovištích v okolí.
 
Samotný přístup k jezerům je dvojí. Buď projdete hlavní bránou, kde se platí za vstup 4 eura a pláž je udržovaná, tam Vás navede oficiální navigace, nebo můžete, jako znalý místní, projít třeba kolem hospody u Zlatého vodníka a jste v neplacené části. Ta je samozřejmě o dost menší a poměrně plná. Místa pro ležení jsou pak v neplacené části různorodá. Většinou kolem břehu, kde je vždy menší nerovný plácek mezi vodou a cestou, terén je lehce z kopce, nebo posetý borovicovými šiškami. Přístup do vody je vesměs postupný a plavat se dá jen k červeným bójkám, za nimi se pak provozují hojně vodní sporty. V placené části máte prostory pro ležení větší i vodní plochu na plavání.
 
Takové menší Chorvatsko
 
Pláže jsou vesměs oblázkové a voda krásně čistá. K večeru, kdy se začnou tvořit malé vlny po okraji břehů a vy navštívíte nějaký stylový bar či restauraci s hudbou, si budete připadat jako na dovolené v Chorvatsku.
 
Cenově se pohybuje jídlo od 2 EUR za polévku až po 7 EUR za hlavní jídlo, pivo stojí asi 2,50 EUR a Kofola 2 EUR.
 
Přímo u vody pak najdete nespočet využití – půjčit si můžete paddleboard, ti odvážnější si zařádí na wakeboardingu a přímo ve vodě najdete několik nafukovacích atrakcí a skluzavek. Samozřejmostí je i zapůjčení loďky či šlapadla, nebo zahrání si beach volejbalu.
aportování psa
 
S pejskem ANO
 
V neplacené části narazíte i na pejskaře. Což je dobrá zpráva pro ty, kteří se chtějí vydat k vodě i se svým miláčkem. Nikdo se nad jejich přítomností a rácháním ve vodě nepozastavoval.
 
Kemp i Autocamp
 
Pokud byste se rozhodli vydat se sem na více dní, můžete se ubytovat jak v chatkách, tak stanu přímo v kempu u jezera. Bohužel se však dočtete, že kemp nemá na internetu nejlepší hodnocení. Zvolit ale lze i soukromá ubytování v okolí.
 
Kam dál?
 
A až vás omrzí slunění a koupání, rozjeďte se po okolí na nepřeberné množství památek a za zážitky. Na prvním místě je to Bratislavský Hrad, neskutečně nádherný Modrý Kostol v historické části, pro děti Jump arena či KidsHouse. S přáteli můžete vyzkoušet Veterny tunel Tornadopro. Přímo v Bratislavě pak narazíte na místo zvané Koliba, což je stezka přírodou uprostřed města.
 
Zlaté piesky vám mohou zkrátka nabídnout jednodenní výlet i celo víkendové vyžití.