Stieg Larsson

V současné době jsou velmi populární severské detektivky. Vycházejí v hojných nákladech i titulech. Kultovní osobností této vlny byl nepochybně Stieg Larsson autor oblíbené trilogie z redakce investigativního časopisu Milénium. Respektive plánovaných bylo více dílů, ale do své předčasné smrti stihl Stieg Larsson napsat pouze tři. Další dvě napsal jiný spisovatel, a proto už nejsou předmětem našeho vyprávění. Velmi pravděpodobně je dobře znáte, protože všechny tři se dočkaly filmového zpracování. První díl trilogie dokonce dvakrát.
spousta čísel
Nejprve si pojďme něco málo říct o spisovateli.
Stieg Larsson se narodil 15. 8. 1954. Pracoval jako novinář a patřil mezi nejvýraznější osobnosti organizace Expo a stejnojmenného časopisu, ve kterém pracoval jako šéfredaktor. Články na téma rasismu, nacionalismu a antisemitismu. Magazín vystupoval proti extrémistickým pravicovým hnutím.
Stieg Larsson byl politickým aktivistou za Komunistickou dělnickou ligu.
Předčasně umírá 9. 11. 2004 na infarkt.
 psací stroj antický

Milénium

Kromě redaktorské práce pracoval také jako fotograf a grafik. Právě v dobách, kdy pracoval jako grafik, ho napadla myšlenka psát detektivní sérii Milénium.
Jedná se o romány, ve kterých vystupují dvě hlavní postavy, novinář Mikael Blomkvist a velmi svéhlavá hackerka Lisbeth Salanderová, dívka, která byla zbavena svéprávnosti.

  • Muži, kteří nenávidí ženy je první díl trilogie. Mikael a Lisbeth řeší starý kriminální případ plný tajemství a rodové nenávisti.
  • Dívka, která si hrála s ohněmje druhý díl trilogie a pojednává o organizovaném zločinu, prostituce, korupce, obchod s bílým masem. Zároveň se odkrývá minulý i současný příběh tajemné Lisbeth.
  • Dívka, která šlápla do vosího hnízdaje třetí díl trilogie Milénium. Lisbeth Salanderová se chce pomstít lidem, kteří plánovali její smrt. Zatím je však nespravedlivě souzena za tři vraždy a jeden pokus. Mikael Blonkvist jí shání advokátku – svou vlastní sestru.