Oblíbená lampa přestala svítit

Zkrátka občas nás potkávají takové přirozené příběhy. Toužíme si na chvíli posedět u knihy nebo časopisu, vypnout a odpočinout. Chceme rozsvítit lampu u našeho křesla a ouha nic. Zkoušíme několikrát zapnout a nic, jen cvaknutí. Je to více, než jasné, že žárovka naplnila svůj běh a její konec je více, než jasný. To je takové poklidnější zjištění. Horší je když připraveni na pořádný relax, zasedneme a ještě možná se šálkem kávy v ruce, rozsvítíme, ale místo světla padne rána a tma. No tak žárovka se rozloučila bouřlivým pozdravem, my leknutím vylili kávu na křeslo a ještě si statečně vyhodili pojistky. Tak to jsme si toho odpočinku moc neužili. Po úklidu přistoupíme k prozkoumání situace a je to jasné, zítra budeme muset koupit novou žárovku.

halogenové světlo

Pozor na výběr

Na trhu je skutečně velké množství různých žárovek a svítidel. Rozhodně neuděláme chybu, když prasklou žárovku vezmeme s sebou na poslední výpravu. Poté ji rovnou můžeme odevzdat na prodejně a ti se postarají o její likvidaci. Ono totiž hodně bude záležet na typu a patici samotné žárovky, a když budeme mít vzor s sebou, tak rozhodně chybu neuděláme. Například halogenové žárovky kapsle jsou sice určeny do stojacích lamp, ale také do přisazených svítidel anebo tam, kde bude ještě zabudovaný reflektor. Je třeba zjistit i zdroj napájení, který může být 12V nebo klasicky 230V. Samozřejmě, že existuje i větší výběr, poté zdali chceme, aby naše světlo se dokázalo stmívat atd., to je ale spíš v možnostech samotného svítidla.

reflektor

Halogenové žárovky jsou háklivé

Při výměně musíme dát pozor na to, abychom se jich moc nedotýkali, tedy abychom byli přesní jejich krycího skla. Zašpinění může být totiž příčinou předčasného prasknutí a to zrovna nepotřebujeme. Dokážou nám skvěle nahradit standardní žárovky s klasickou paticí E14 nebo E27, také mají různé tvary od malých kapek po vzhled klasické žárovky. Dále jsou zdrojem pro reflektory, též s možností různě volitelných patic. Poskytují však velmi příjemné světlo s přirozenou barvou světla, okamžitý 100% náběh světla, což je skutečný komfort kvality.