Předchozí dluhy mohou zhoršit naši pozici

Spousta lidí má více než jeden dluh. Extrémem nemůžeme nazvat ani situaci, kdy na jedné osobě vázne třeba hned několik úvěrů najednou. Dnes je velice jednoduché dostat peníze rychle a na ruku, je tak zcela zásadní fakt pro každou úvěrovou společnost, jestli dlužník má více dluhů. Proč? Protože to snižuje jeho schopnost splácet další dluh, samozřejmě. Ne vždycky je to snížení tak drastické. Například člověk bez nájmu, který bydlí ve svém a má příjem větší jak padesát tisíc korun, si může dovolit třeba i tři úvěry a v naprosté pohodě to všechno splatí. Ale člověk, který taktak sebere každý měsíc jedenáct tisíc a k tomu ještě platí nájem, nemůže doufat, že dostane úvěr na dva miliony se splátkou měsíčně rovnou dvanácti tisícům. Žádná společnost by něco takového neudělala.muži sedící naproti sobě, lámající si hlavu s účty
 
Pokud ale vše splácíte řádně, tak se nic nestane. O to horší je ale situace, když se dostanete do registru dlužníků, který eviduje všechny „neplatiče“. Společnosti si tak vyjedou vaše jméno dle rodného čísla a hned zjistí, jestli jste jim sdělili pravdu či ne, jaká je výše dluhu a jaká je měsíční splátka. Společnosti si tak spočítají, jestli se vyplatí vám půjčit či ne.
 
Některé společnosti ale do registru nenahlížejí, důvěřují svým klientům, že vše dokáží splatit a nemají tak nutnost dívat se tam. Hypotéky https://www.hypotekybezregistru.cz/ jsou velice časté, právě proto, že spousta lidí je vedena v registru. Ovšem uznejte sami na následujícím příkladu, že ne vždy zcela oprávněně je půjčka člověku odmítnuta.podepsání úvěrové smlouvy perem
 
Pan Adam, 35 let, zaměstnanec, je veden v registru jako dlužník. To, že výše jeho dluhu je pár tisíc, nikoho nezajímá, protože tam prostě je a basta. Banka tedy odmítla panu Adamovi půjčit na rekonstrukci jeho domu, ve kterém se už nedá žít.
 
Pan Adam by normálně „skončil“ a musel by si na rekonstrukci našetřit sám, i když žádný veledluh nemá. Nebankovní společnost však nabídne úvěr, aniž by se dívala do registru. Nebude tedy brát v potaz to, že tam je. Pro pana Adama se tedy otevřela cesta k vysněné rekonstrukci, i když je stále veden jako dlužník.