DIVADLO HYBERNIA

Divadlo Hybernia v Praze 1, na rohu ulic Hybernská a Na příkopě, v těsné blízkosti náměstí Republiky, vždy divadlem nebylo, jednu dobu budova sloužila také jako celnice.
diváci v hledišti
Divadlo Hybernia vzniklo právě přestavbou bývalé celnice, dříve raně barokního kostela Neposkvrněného početí Panny Marie. Historie této budovy sahá zpět až do roku 1629, kdy císař Ferdinand II. povolal do Prahy ze španělského Nizozemí (Lovaně) irské františkány (hyberny), a povolil jim výstavbu konventu s kostelem. Františkáni započali s výstavbou kostela až po vybudování konventu v roce 1653. Kostel byl dokončen v roce 1659. Za autora návrhu bývá považován italský architekt Carlo Lurago. Stavba patří k jeho raným dílům a v rámci české raně barokní tvorby se zde objevilo poprvé bezvěžové průčelí, navazující na italské vzory. Kostel patřil mezi nejvýznamnější chrámy raně barokní Prahy. 
V roce 1803 získala konvent s kostelem společnost, která realizovala přestavbu konventu i kostela za účasti Josefa Zobela, Georga Fischera a Jana Filipa Joendla. Kostel byl empirově přestavěn v letech 1808 -1811 na celnici a získal dnešní průčelí částečně ovlivněné tzv. Gentzovou mincovnou v Berlíně. Patří mezi nejvýznamnější projevy pražského empiru, původně budova nesla název Dům u Hybernů.
Dům byl přestavován několikrát, jednu dobu sloužil také jako výstavní prostory, do dnešní podoby se vrátil právě v převleku divadelním, když se z něj v roce 2006 stalo muzikálové divadlo. 23. listopadu 2006 zde měl premiéru muzikál Golem, jehož autory jsou – Karel Svoboda, Zdeněk Zelenka, Lou Fanánek Hagen a Filip Renč. Ještě do konce roku 2006 navštívilo divadlo zhruba 35 tisíc lidí.
Kromě nesčetných kulturních akcí, které Divadlo Hybernia nabízí, byla také pro turisty vytvořena terasa s vyhlídkou. Původní vnější vzhled budovy zůstal zachován, stejně jako původní klenba stropu uvnitř, autorem projektu přestavby je architekt Michael Klang.
nohy v okně
Od té doby se v divadle Hybernia pořádají koncerty popové i vážné hudby, již zmiňované muzikály, program Divadla Hybernia si můžete najít na internetu a můžete si jej nechat přes internet i pravidelně posílat.

DIVADLO HYBERNIA
Ohodnoťte příspěvek